S H A R E P O I N T C E N T E R
 
نرم ­افزار Lync را همه­ی مدیران شبکه می­شناسند، یک نرم‌افزار برای چت و ارتباط صوتی و تصویری که در چند سال گذشته نمودار رشد استفاده از آن بسیار بالا رفته است...

در همین حال، مایکروسافت در سال 2015 با ارائه­ی نسخه­ی Skype For Business، شکل جدیدی را ارائه کرده و امکانات نرم‌افزار Lync را با نرم‌افزار Skype در هم آمیخته است که در این کتاب، این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

برای نصب سرور Skype به چه چیزهایی نیاز داریم:

  • ویندوز سرور 2012 یا بالاتر برای سرور Skype
  • سرور Active Directory
  • سرور SQL 2014
  • سرور Exchange 2016

همان‌طور که در لیست بالا مشاهده می­‌کنید به چهار سرور مختلف نیازمندیم که سرورActive directory و سرور Exchange 2016 را در قسمت­‌های قبل نصب کردیم و در این قسمت می­خواهیم روی سرور SQL 2014 و Skype 2015 کار کنیم.

نصب و راه­اندازی سرور SQL 2014:

در حال حاضر نسخه­‌ی پیش­‌نمایش SQL 2016 در سایت مایکروسافت قابل دانلود است که گفتیم بهتر است که در این کتاب از نسخه­ی 2014 استفاده کنیم که کامل­تر خواهد بود، البتّه می­توانیم از نسخه­های دیگری، مانند 2012 هم برای این کار استفاده کنیم.

برای شروع SQL 2014 را از لینک زیر دانلود کنید:

http://soft98.ir/software/programming/3594-Microsoft-SQL-Server.html

برای نصبSQL 2014نیاز به چه ویندوز وچه سخت ­افزاری داریم؟

1

در مورد سخت­افزار باید گفت که سرعتCPU آن می­تواند حداقل 1.4 گیگاهرتز به بالا باشد که هر چقدر بیشتر باشد، عملکرد بهتر خواهد بود؛ مقدار رم هم می­تواند 4 گیگابایت به بالا باشد و به حجم هارد، حداقل 10 گیگابایت نیاز دارد تا بتواند این نرم‌افزار روی آن نصب شود. یکی از مهم­ترین چیزها در نصب SQL، نصب کامپوننت Net Framework 3.5 است.

برای دریافت اطّلاعات کامل­تر از سخت­افزار و نرم‌افزار مورد نیاز  SQL 2014 می­‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506%28v=sql.120%29.aspx?f=255&MSPPError=-2147217396

برای نصب نرم‌افزار SQL2014 از ویندوز سرور R2 2012 استفاده می­‌کنیم؛ این ویندوز را به دومین متّصل کردیم که به مانند سرورهای قبلی، شما هم همین کار را انجام دهید؛ بعد از این کار، نوبت به نصب کامپوننت 3.5 Net Framework است که با هم این کار را انجام می­‌دهیم.

برای نصب این کامپوننت، دو روش وجود دارد:

 روش اوّل به صورت گرافیکی:

در این روش به مانند نصب سرویس­ها وارد Server Manager می­شویم و بر رویAdd Roles And Features کلیک می­کنیم.

2

در صفحه‌­ی باز شده بر روی Next کلیک کنید و از سمت چپ بر روی Features کلیک کنید و از لیست موجود، گزینه­‌یNet Framework 3.5 را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

3

در این صفحه بر رویSpecify and Alternate Source Path کلیک کنید؛ این گزینه برای معرّفی آدرس فایل­های Net 3.5 است، چون ویندوز سرور به صورت پیش‌­فرض این فایل­ها را در خود ندارد.

4

در این صفحه شما باید آدرس فایل Net 3.5 که در داخل DVD قرار دارد را اینجا وارد کنید که در اینجا، درایو E همان درایو DVD ویندوز سرور 2012 است.

بعد از وارد کردن آدرس بر روی OK و بعد بر روی Install کلیک کنید.

5

همان طور که مشاهده می‌کنید، Net 3.5 با موفّقیّت نصب شده است.

6

 روش دوم استفاده از Command:

وارد Search شوید و CMD را با الویت کاربر Administrator اجرا کنید و دستور زیر را در آن وارد کنید:

Dism.exe /online /Enable-Feature /Featurename:NetFX3 /All /Source:D:\sources\sxs

در دستور بالا شما باید به جای آدرس مشخّص شده، آدرس DVD سرور 2012 را وارد کنید.

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، دستور مورد نظر اجرا شده و کامپوننت مورد نظر به درستی نصب شده است.

7

نصب SQL Server 2014:

برای نصب SQL2014 وارد پوشه­ی آن شوید و بر روی فایل Setup.exe کلیک کنید.

در این صفحه از سمت چپ بر روی Installation کلیک کنید و در صفحه‌­ی باز شده بر رویNew SQL Server Stand-alone کلیک کنید.

8

در صفحه‌­ی اوّل، سریال نرم‌افزار را در جای مشخّص ­شده وارد کنید و بر روی Next کلیک کنید.

9

اگر در این صفحه، قراردادنامه را قبول دارید، تیک گزینه­‌ی I Accept… را انتخاب کنید و اگر می­خواهید اطّلاعات سرور شما به سایت مایکروسافت، جهت کمک به شما ارسال شود، گزینه­‌ی Trun on.. را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

10

در این صفحه می­توانید با انتخاب گزینه­‌ی مورد نظر به SQL این اجازه را دهید تا جدیدترین آپدیت­ها را از سایت مایکروسافت دریافت کند.

بر روی Next کلیک کنید؛ در صفحه‌­ی بعد هم بر روی Next کلیک کنید.

11

اگر در این صفحه، همه چیز مورد تأیید بود به شما اجازه­ی عبور می­دهد، توجّه داشته باشید اگر در قسمت قبل، Net 3.5 را نصب نکرده بودید در این قسمت با مشکل مواجه می‌­شدید.

بر روی Next کلیک کنید.

12

در این قسمت، گزینه­‌یSQL Server Features Installation را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

13

در این صفحه و در قسمت Features، دو گزینه­‌ی مورد نظر را انتخاب کنید. در قسمت پایین صفحه می­توانید آدرس محل ذخیره‌ ­سازی را تغییر دهید.

بر روی Next کلیک کنید.

14

در این صفحه باید یک Instance جدید برای سرور Skype تعریف کنید که برای این کار باید گزینه­‌یNamed instance را انتخاب و نام Skype را وارد کنید؛ توجّه داشته باشید که این نام را می­توانید به دلخواه خود وارد کنید؛ زمانی­که شما یک Instance جدید در SQL تعریف می‌کنید، این Instance با Instance بعدی که ایجاد می‌کنید، تفاوت خواهد داشت و اطّلاعات آنها از هم جدا است؛ زیاد بودن Instance هم باعث اعمال فشار روی پردازنده خواهد شد. بر روی Next کلیک کنید.

15

در این صفحه باید نام کاربری خود را در قسمت مشخّص شده به همراه نام دومین وارد کنید و در قسمت Password هم رمز عبور آن را وارد کنید. توجّه داشته باشید که این کاربر باید دارای دسترسی کامل به تمام بخش‌­های شبکه باشد و از همه مهم­تر، عضو گروه RTCUniversalServerAdmins باشد؛ بعد از این کار بر روی Next کلیک کنید.

16

در این صفحه بر روی Add Current User کلیک کنید تا کاربری که با آن در حال نصب SQL هستید به لیست اضافه شود تا دسترسی کامل به دیتابیس داشته باشد، اگر می­خواهید کاربر دیگری را وارد کنید باید بر روی Add کلیک کنید.

17

همه چیز برای نصب آماده است.

بر روی Install کلیک کنید تا کار نصب آغاز شود.

18

بسته به سیستم شما زمان نصب 20 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید، بعد از نصب سرور را Restart کنید.

بعد از نصب SQL 2014 وارد جستجو شوید و Services را اجرا کنید و از لیست مورد نظر، گزینه­‌ی SQL Server Agent را پیدا کنید و بر روی آن کلیک راست و Start کنید.

19

منبع : کتاب ایکسچنج و اسکایپ فرشید باباجانی

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آخرین نوشته ها